2012-2014
Az Egyesület konzorciumban az Encsi Többcélú Kistétségi Társulás és a Magyarországi Roma Parlament Encsi Tagszervezetével egy komplex kistérségi humán erőforrás fejlesztést kívánt megvalósítani a pályázatban kidolgozott tevékenységek által.
A tagi finanszírozású, konzorciumban megvalósított, lehatárolt feladatkörű és tevékenységű komplex projektünkben az elsődleges munkaerő-paci kompetenciák becsatornázását tűztük ki fő prioritásnak, az innovatív gondolkodás és a humán erőforrás fejlesztés eszközei révén. OKJ-s képzések, melyek során 30 fő OKJ gombatermesztő valamint kulcskompetenciák fejlesztése képzésen vett részt eredményesen, illetve 15 fő szociális ápoló/gondozó OKJ-s képzésben tett sikeres vizsgát, akik esetében a foglalkoztatás csupán a végzettség hiánya emelt gátat. Emellett 10 fő foglalkoztatását vállalta az egyesület a projekt keretein belül. Konzorciumi partnereink emellett vitték saját projektelemeiket.
Projektünk két tématerületre koncentrált:
1. Hátrányos helyzetűek képzését, foglalkoztathatósági-oktatási kompetenciát növelő tevékenység.
a. Általános célok
Egyik programelemünk az Encsi kistérséghez tartozó településeken, a hátrányos helyzetű roma és nem roma munkanélküliek társadalmi re-integrációját segítő képzési és foglalkoztatási esélyeinek növelését, megteremtését célozta. A program átfogó céljai közé tartozik a munkanélküliség csökkentésén túl a társadalmi szolidaritás és a roma lakosság elfogadottságának növelése, a program által érintett településeken.
Főbb célok:
- a helyi gazdaság jövedelemtermelő képességének és a foglalkoztatásban betöltött szerepének növelése
- a helyi gazdasági tevékenységek innovatív jellegéhez való hozzájárulás
- a szegénység elleni küzdelem
- társadalmi, gazdasági és szociális egyenlőtlenségek csökkentése, ledolgozása
- az oktatás, képzettségi szint általános színvonalának emelése a kistérségben
- munkaerőpiac, szociális jellegű gazdaság fejlesztése
- önálló munkavégzés, őstermelővé, vállalkozóvá válás elősegítése
- a kistérség munkahelyi humán infrastruktúrájának növelése
- a mezőgazdaság fejlesztése
- roma közösségek felzárkóztatása
b. Konkrét célok
- Az állam által elismert szakképesítés, rész-szakképesítés megszerzésére irányuló képzés: OKJ-s képzések beindítása – gombatermesztő, burkoló – a hátrányos helyzetű csoportok körében.
- Munkaerő-piaci kulcskompetenciák fejlesztését szolgáló képzések, pályaorientáló és álláskeresési ismeretek megszerzését segítő képzés.
- Vállalkozói ismereteket és készségeket fejlesztő képzés, digitális kompetencia fejlesztés, szocializációs tréning, munka-erőpiaci tréning, környezeti, fenntarthatósági ismeretek.
- Álláskereső tanácsadói iroda működtetése.
- Tanácsadás – munka, pálya, álláskeresési, foglalkoztatási, munkaerő-piaci és foglalkozási információ nyújtása.
- Munkahelyfeltárás, munkaközvetítés, állásbörze, álláskereső klub szervezése.
- Mentorálás, tutorálás (egyéni fejlesztés), munkahelyi beilleszkedés segítése, munkapróba.
- Munkaerő-piaci és foglalkozási információ nyújtása
- Termelőiskola – gombaiskola létrehozása
- Alkalmassági vizsgálatok
- Foglalkoztatás
- Üzem/gyárlátogatás
- Workshop-ok, konferenciák
2. Szociális, oktatási és foglalkoztatási közszolgáltatások szakembereinek képzését támogató tevékenység.
Encsi Többcélú Kistérségi Társulás területén lévő szociális ellátást végző Intézményekben dolgozók képzése, továbbképzése, a dolgozók szakmai tudásának fejlesztése.
a. Általános cél a jelenlegi állományban lévő dolgozók képzésével, továbbképzésével a társadalmi esélyegyenlőtlenségek csökkentése, idősek, fogyatékkal élők, hátrányos helyzetűek társadalomba integrálásának előkészítése.
b. Konkrét cél a kistérség területén található Gondozási Központ alkalmazottai körében:
- Szükséglet és igényfelmérés a helyi humán szolgáltatási és ehhez kapcsolódó képzési igényeket illetően,
- szociális gondozó és ápoló OKJ-s végzettség megszerzése
- továbbá a helyi szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatások, valamint közösségi szolgáltatások, érdekképviseleti funkciók fejlesztése a munkatársak képzésével, szervezetfejlesztéssel,
- gyakorló szakemberek felkészítése, képzése, a szakemberek közötti tapasztalatcsere, tudástranszfer erősítése, szervezetfejlesztés a helyi fejlesztési terveknek megfelelően.